NOUTĂȚI

CONTESTAȚII EVALUARE NAȚIONALĂ 2020

SUBIECTE ȘI BAREME EVALUARE NAȚIONALĂ 2020

Admitere clasa a V-a, intensiv engleză

An școlar 2020-2021

Admitere în învățământul liceal

ADMITEREA ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL LICEAL/ PROFESIONAL/ VOCAŢIONAL

pentru anul şcolar 2020/2021

LEGISLAȚIE EVALUARE NAȚIONALĂ 2020

EURO 200 _2020

În atenția părinților viitorilor elevi de clasă pregătitoare

Înscrierea în învățământul primar - formularul de înscriere online

Ordinul ministrului educației și cercetării, Monica Anisie, privind modificarea și completarea Calendarului și a metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2020-2021 a fost publicat în Monitorul Oficial.

1Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 decembrie 2020, inclusiv, pot fi înscriși în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, până în  data de 7 iulie. În acest caz, părintele/tutorele legal instituit/reprezentantul legal poate să completeze cererea-tip de înscriere online sau să o descarce din aplicația informatică, să o completeze și să o transmită la unitatea de învățământ, împreună cu documentele doveditoare și cu o declarație-tip pe proprie răspundere, cu privire la veridicitatea datelor și informațiilor completate. Transmiterea documentelor la unitatea de învățământ se poate face  pe e-mail

sau prin poștă

(ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 DIACONU CORESI BRAȘOV
BLD. ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFĂNT NR.15
COD POȘTAL 500356)

Părintele are posibilitatea să decidă dacă depune direct la unitatea de învățământ cererea-tip de înscriere, respectiv documentele doveditoare.

Pentru a putea valida cererea-tip, Comisia de înscriere din școală compară datele completate în cererea-tip cu documentele transmise.

2.  În anul școlar 2020-2021- Școala Gimnazială Nr. 2 ”Diaconu Coresi” Brașov va organiza:

- 6  clase pregătitoare, cu efective de 25 elevi / clasă, în total 150 elevi la secția română;

-1 clasă pregătitoare- 25 elevi la secția maghiară.

3. Școala organizează și desfășoară programul ”Școală după școală” și After School, potrivit unei metodologii care va fi comunicată părinților în prima săptămână a viitorului an școlar (2020-2021).

4. Acte necesare la înscriere:

-cărțile de identitate ale părinților (original și copie)

-certificatul de naștere al copilului (original și copie)

-declarația pe propria răspundere a părintelui

-recomandarea de înscriere în clasa pregătitoare eliberată de grădiniță (în cazul în care copilul împlinește 6 ani după 31 august 2020)

-documentul prin care CJRAE comunică rezultatul pozitiv al evaluării dezvoltării psihosomatice a copilului în cazul în care copilul împlinește 6 ani după 31 august 2020 (copie) și nu a frecventat grădinița sau s-a întors din străinătate.

-sentință de divorț (copie-dacă este cazul).

5.  Cererile tip / declarația pe propria răspundere pentru oricare dintre situațiile prezentate mai sus se pot descărca aici.

6.   Calendarul poate fi consultat aici.

ARONDAREA STRĂZILOR LA UNITĂȚILE ȘCOLARE

Înscrierea în învățământul primar pentru anul școlar

2020-2021

Școala Gimnazială Nr. 2 ”Diaconu Coresi”

B-DUL ȘTEFAN cel MARE și SFÂNT NR. 15

IN ANUL SCOLAR 2020-2021

CHESTIONAR  PĂRINȚI

CHESTIONAR  PROFESORI

Coded with validXHTML, CSS and tested for WCAG Priority 2 Conformance.